2021-04-18 13:25:47

Coilover zararlı mı?

Coilover Zararlı Mı?

Coilover zararlı mı? Sorusunun cevabı net bir şekilde zararlı olmadığıdır. Coilover için normalde ayrı ayrı bulunan amortisör ve yay sisteminin farklı bir modifikasyona uğrayarak bir araya gelmesi diyebiliriz. Binek arabalardan 4x4’lere kadar kullanılabilen bu mekanizma sadece modifikasyon olarak kalmayıp bazı araba fabrikalarında bir eklenti olarak sunulmaktadır. Fiyat ve kullanım sırasındaki hassaslığı konusunda normal amortisör ve yay sistemine nazaran dezavantaja sahip olsa da gözle görülür süspansiyon farkı araç özelleştirmeyle ilgilenenlerin coilover tercihinden yana bulunmalarına sebep olabilir. Normal amortisöre göre tercih sebebi sayılabilecek bir diğer özelliği de araçların süspansiyon, yol tutuşu, yükseklik ve sertlik gibi konularda sadece bir ekipman yardımıyla sürücüye özel kişiselleştirilebiliyor olmasıdır. Bu modifikasyonda korozyon denen bir koşul dezavantajı ve normal amortisöre göre daha az konfor bulunsa da zararlı sayılabilecek bir yönü yok denebilir.

Coilover Sadece Ön Tarafa Mı Takılır?

Coilover tıpkı amortisörde olduğu gibi dört tekerleğe de takılabilir. Araç modifikasyonuyla ilgilenen bazı sürücüler bu aksamın kişiselleştirilebilir olmasından dolayı sadece ön tekerlere takmayı tercih etse de bir parça değişikliği yapılacaksa tamamında kullanılması daha güvenli ve ergonomik olacaktır. Öte yandan güncellemeye varılması durumunda bu sistemden doğru şekilde yararlanabilmek adına ayarlanabilir yapısını dört tekerlekte de kullanmak alınması planlanan verim konusunda gözle görülür etkiler yaratabilir. Çalışma mantığı kişiselleştirilmesi olan bu sistem bir vida tertibatı aracılığı ile ayarlanabilir. Bu ayarlar da kendi içlerinde kullanılacağı zemine, sürücüye, istenen yükseklik ve sertliğe göre değişiklik göstermektedir.

Coilover Tercihi Nasıl Yapılır?

Coilover tercihi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus avantaj ve dezavantajlarıdır. Yeterli bütçe ve uzman fikirler doğrultusuyla bir eklenti almaya karar verdiğiniz sürecin sonunda durumun artı ve eksi özelliklerini tekrardan gözden geçirmek sonrasında pişman olmanızı önleyebilir. Bu modifikasyonun başlıca avantajları araç özelleştirmesi ile ilgilenen kişiler için yeterli olabilecek olsa da günlük kullanım düşünen sürücüleri tatmin etmeyebilir. Kullanılması planlanan zemin, aracın neye hizmet ettiği veya trafikte nasıl bir sürücü olduğunuz konuları bu tercihte bulunurken dikkat etmeniz gereken noktalardandır. En basitinden bu süspansiyon aracının konforu azaltıp yol tutuşunu arttırdığı istatistiği yeterli kadar araştırmamış alıcıları istediği sonuca ulaşana kadar birçok masrafa sokabilir. Bu yüzden her eklentide yapıldığı gibi bu modifikasyon sürecinde de doğru araştırma yapmak önemlidir.