2021-05-05 11:47:30

Coilover Neden Kullanılır?

Coilover Neden Kullanılır?

Coilover Neden Kullanılır? Coilover, araç aksamındaki amortisör ve amortisör yayının birleştirilmesiyle oluşturulmuş bir araç parçasıdır. Bu parçanın başlıca özellikleri de normal amortisöre göre daha hassas, daha verimli ve daha iyi bir sürüş deneyimi sunmasıdır. Yol tutuşu bakımından normaline nazaran daha başarılı olan coilover, araç kullanımında daha profesyonel bir etki yaratması dolayısıyla spor araçlarda ve pistlerde de tercih edilebilir. Her araçta bulunan temel amortisöre göre daha maliyetli bir eklentidir ve araç özelleştirme ile ilgilenenlerin gözde parçalarındandır. Araçtaki ağırlık ve sertliğin düzenlenebilmesi, görünüş itibari ile basık veya kalkık olmasının kişiselleştirilebilmesi, areodinamik etkileri ve beraberinde farklı süspansiyon modifikasyonları sunması bu eklentinin modifiye düşkünleri tarafından tercih edilmesinde çok etkili nedenlerdendir.

Coilover Çeşitleri

Normal amortisörden en büyük farkı kişiselleştirilmeye müsait olması olan coilover; farklı renklere, ebatlara, markalara, fiyatlara ve modellere sahip olması ile modifiye tutkunlarına birçok çeşit sunmaktadır. Araç kullanımında gözle görülür farklar yaratan bu eklenti tercih edilecek marka ve kaliteye göre fiyat konusunda da değişiklik göstermektedir. Daha çok farklı eklenti ve modifikasyonlarla donatılmış değerli araçlarda kullanıldığı görülse de kullanımı konusunda sağladığı kolaylık ve gelişmeleri için alındığı da görülebilir. Standart amortisöre göre daha büyük bütçeler ile sunulan bu eklenti bazı sürücüler için hava koşullarına karşı hassaslığı ve yine fiyat konusundaki farklılığı dolayısı ile tercih sebebi olmayabilir. Yine de araçlara yaklaşımı konusunda araçların sadece ulaşım veya günlük kullanım için olmadığı düşüncesinde olan sürücülere göre kimi zaman yüksek fiyatına nazaran tercih edilebilir bir eklentidir.

Coilover Tamiri

Tıpkı normal amortisör sisteminde olduğu gibi coilover eklentisinde de başlıca problemler yaşanmaktadır. Bu problemlerin başında etrafına koruyucu kılıf takılmaması sonucunda ekipmanın sert hava koşullarından etkilenmesi yer alır. Tekerlerin tam arkasında bulunan bu eklenti, araç seyir halinde iken çamur ve kar gibi koşullardan etkilenerek zarar görebilir. Uzun süreli maruz kalma halinde de bu zarar elle tamir edilemeyecek duruma gelebilir. Bu parçanın, kılıf kullanılmadığı ve sert hava koşullarıyla karşılaşıldığı zaman bozulma ve arızalarında normal amortisörlerde olan belirtileri göstermesi mümkündür. Olası bir bozulma senaryosunda yetkili servis veya uzman kişilere başvurmak arızanın daha da büyümesini önleyebilir.