2021-05-05 11:51:09

Coilover Nasıl Ayarlanır?

Coilover Nasıl Ayarlanır?

Coilover nasıl ayarlanır? Bunu anlatmak için coilover sisteminden bahsedelim. Coilover, normal amortisörün düzenlemesinden farklı olarak kişiselleştirme konusunda ergonomik bir sisteme sahiptir. Vida tertibatları aracılığıyla süspansiyon, yol tutuşu, yükseklik ve ağırlık gibi konularda sürücüye göre ayarlama ve kişiselleştirme seçenekleri bulunmaktadır. Bu seçenekler araç özelleştirme ile ilgilenen sürücülerin ilgisini fazlaca çektiği gibi spor araçlarda ve pistlerde de kullanılmaktadır. Yol tutuşu konusunda harikalar yarattığı aktarılan bu eklenti, konfor konusunda titreme ve sarsıntılarda sınıfta kaldığı söylentileri olduğu için konfor öncelikli sürücüler tarafından pek tercih edilmemektedir. Yine de doğru ve yeterli düzenlemeler bu aksamın normal amortisöre göre çok daha farklı ve olumlu etkiler yaratmasında etkili olabilir. Ayarlanabilmesi için kriko yardımı ile düz bir zeminde kaldırılan araçta tekerlerin ardındaki mekanizmaya ulaşılır ve özel bir aparat ile döndürülerek ayarı yapılır. Aşağıda e90 bmw coilover nasıl ayarlanır? sorusunun cevabı olarak videomuzu inceleyebilirsiniz.

Coilover Avantajları ve Dezavantajları

Coilover normal amortisörden farklı olarak süspansiyon konusunda düzenlemeler yapılmasına müsaade eden bir sistemdir. Bu düzenlemeler aracın kaldırılıp özel bir aparatla ayarlanması ile yapılabilir. Bu eklentinin amortisör yerine takılması ile yay ve amortisör aksamı bir araya gelir. Bu birleşim de yol tutuşu konusunda amortisöre nazaran daha iyi bir performans yaratır. Dezavantaj denilebilecek bir konu ise tekerlerin arkasına takılan bu sistemin hava koşullarına karşı normal amortisöre nazaran daha hassas olmasıdır. Çamur ve kar gibi etkenlere karşı özel bir kılıf gerektiren bu sistem kılıflı şekilde kullanıldığı takdirde korozyon dezavantajından korunmaktadır. Fakat korozyon dezavantajının önlenebildiği gibi önlenemeyen diğer dezavantajı normal amortisör ve yaya nazaran pahalı denebilecek fiyatıdır. Yakın arkadaşıma coilover yaptık. Bmw e90 coilover 1200 TL'den yaptık bakalım farklar neler?

Coilover Fiyatları

Coilover eklentisi amortisörle karşılaştırılan ve birbirlerine alternatif olan parçalardır. Artı ve eksi bakımından birbirleriyle yarış halinde olan bu iki eklentide daha iyi bir sürüş deneyimi sunan eklenti coilover olsa da ona nazaran daha ekonomik olan sistem normal amortisör sistemidir. Normal amortisör sisteminden daha gelişmiş olan bu sistem sürüş konusundaki iyileştirme ve geliştirmeleri dolayısı ile her işlemiyle alakalı olarak daha değerli ve pahalıdır. Öte yandan spor araçlarda da kullanılabilen bu eklenti normal tip amortisöre göre daha hafif olması ile araç aort dinamiğine katkı sağlayabilir. Beraberinde süspansiyon ayarı, yol tutuşu ve viraj konusundaki başarısı ile de piyasada değerli bir sistem olarak sayılmaktadır.