2021-04-18 13:31:56

Coilover muayeneden geçer mi?

Coilover Muayneden Geçer Mi?

Coilover muayneden geçer mi? Sorusunu yanıtlamak için önce coilover eklentisinin ne olduğuna bakalım. Coilover denen eklenti orijinal amortisör yerine takılan ve süspansiyon ile kısaca yol tutuşunu etkileyen bir sistemdir. Bu eklentinin tercih sebebi olmasındaki en etkili özelliklerinden biri de aracın yükseklik ve sertlik gibi ayarlarına kişiselleştirilebilme imkanı sunmasıdır. Muayene esnasında bu kişiselleştirme ayrıcalığıyla ilgili sorun çıkartabilecek bir husus aracın süspansiyon ayarlarının orijinal halinden değiştirilmiş olmasıdır. Eğer araç muayene platformuna giremeyecek kadar yükseltilmiş veya alçaltılmış ise bu sebepten ötürü muayene iptal edilir ve geçiş sağlanamaz. Genellikle araç özelleştirme ve modifikasyon ile ilgilenen sürücülerin tercih ettiği coilover eklentisi muayeneden geçiş sırasında bunun haricinde herhangi bir sorunla karşılaşmamaktadır. Bu durumda yapılması gereken şey muayeneye girmeden önce aracı platformdan geçiş sağlayabileceği standart yüksekliğine ayarlamaktır. Bu da eklentinin kolay ayarlanabilmesi özelliğiyle ilgili olarak normal amortisöre nazaran bir ayrıcalıktır.

Coilover Cezası Var Mı?

Bu eklenti süspansiyon ayarlarını kişiselleştirmemize yarayan bir ayarlama mekanizmasına sahiptir. Fakat bu kişiselleştirme durumu aracın fazla yükselmesine veya alçalmasına sebep olduğu takdirde muayene girişinde probleme neden olmaktadır. Peki, coilover eklentisinin cezası var mıdır veya yasak mıdır? Hayır. Orijinal amortisör yerine tercih edilebilen bu eklenti alakalı mevzuatlara göre muayene veya trafik kontrolü gibi denetlemelerde sorun teşkil etmemektedir. Aracın o esnasında orijinal yüksekliğinde olmaması muayenenin yapılmasına engel olsa da birtakım alet edevatlar sayesinde ayarlanabilir olan bu eklenti herhangi bir cezai işleme sebep olmamaktadır. Dolayısı ile bu eklentinin kullanımı ve kullanım yeri sürücüye bırakılmıştır.

Coilover Konfor Azaltır Mı?

Coilover sistemi yol tutuşu, daha kontrollü bir sürüş deneyimi ve süspansiyon ayarları sunsa da konfor olaraktan normal amortisör sistemine nazaran daha hassastır. Özellikle spor araçlarda ve pistlerde tercih edildiğinden dolayı testlerden geçmiş kusursuz denebilecek zeminlerde kullanılması herhangi bir konfor eksikliği hissettirmeyecektir. Fakat hobi olarak araç özelleştirmesi ve modifikasyonlarıyla ilgilenen sürücülerin her zamanlarını pistlerde ve denenmiş zeminlerde geçirme olanaklarının olmaması doğrultusunda şehir içi günlük kullanımda konfor eksikliği kimi zaman kendini belli edebilir. Bu belirti aracın ne gibi yollarda, hangi yüklerle beraber ve nasıl kullanıldığına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Tecrübeli bir sürücü tarafından yapılacak bir sürüşte doğru hız kullanımı konfor ve süspansiyon açısından önemli olduğundan doğru araştırma ve pratik olası olumsuz etkileri azaltmak adına gereklidir.