2021-05-05 11:41:36

Coilover ile Amortisör Farkı Nedir?

Coilover ile Amortisör Farkı Nedir?

Coilover ile amortisör farkı nedir? Sorusunu yanıtlamak için amortisörün neden icat edildiğine bakalım. Başlıca amortisörün icat edilme sebebi ilk araçların seyir halinde sarsıntı ve titreme dolaylı aldığı hasarı azaltmaktır. Fakat buna nazaran coilover sistemi normal amortisörden sonra yapılan bir modifikasyon parçasıdır. Yani aralarındaki en belirgin fark, biri konforu ve aracın sağlamlığını korumak için yapılmış olurken diğerinin daha farklı özellikler sunmak için geliştirilmiş olmasıdır. Coilover sistemi normal amortisörden farklı olarak basit bir aparat aracılığıyla aracın süspansiyon sistemini kişiselleştirebilme imkanı sunar. Bu ayarlamanın yapılabilmesi de aerodinamikten araç kozmetiğine kadar birçok talebi karşılamaktadır. Tıpkı normal amortisörün yapılış amacının farklı olmasından dolayı diğer eklentiye nazaran sınıfta kaldığı yol tutuşu ve süspansiyon yönleri olduğu gibi, bu modifikasyonun da orijinal amortisöre göre eksik kaldığı konfor ve fiyat yönleri bulunmaktadır.

Coilover Ayarı Nasıl Yapılır?

Coilover eklentisinin normal amortisöre nazaran ön plana çıkan özelliği daha az zahmet isteyerek ayarlanabilmesidir. Bu ayarlama işlemi aracın ulaşması istenen yüksekliğine, basıklığına, yol performansına ve sertliğine göre kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Kimi zaman araç aerodinamiğiyle alakalı olan bu düzenleme işlemi kişiden kişiye göre sadece kozmetik amaçla da kullanılabilir. Bu parçayı kontrol edebilmek ve üzerinde oynanabilmesi için başlıca yapılması gereken şey düz bir zemin üzerinde kriko yardımı ile aracı zeminden kaldırmaktır. Geriye kalan kısımda ise bu işlem için kullanılan birtakım alet edevatlar sayesinde parça üzerindeki çark sistemi isteğe göre hareket ettirilerek işlem sona erdirilir.

Coilover Yol Tutuşu

Coilover ve normal amortisör sisteminin arasındaki farklardan birisi de bu modifikasyonun yapılmasından sonra gözle görülür sürüş farklılıkları bulunmasıdır. Doğal olarak standart amortisör sisteminin daha gelişmiş ve farklı amaçlarla kullanılan bir versiyonu olan bu eklenti; bozuk yollardaki sarsıntı, titreşim ve hava koşullarına karşı hassas olması ile negatif yönlere sahip olsa da yol tutuşu konusundaki başarıları kullanım yerine göre harikalar yaratabilir. Pistlerde, düzgün zeminlerde ve doğru kullanımı sonucunda maksimum verim alabileceğiniz bu sistemin nasıl kullanıldığı kadar hangi marka ve kalitede olduğu da önemlidir. Fakat aktarılan bazı kullanıcı yorumlarına göre viraj ve yol tutuşu konusundaki etkileri konfor kaybı eksisi ile karşılaştırıldığında bile vazgeçilemez bir deneyim haline geldiği yönündedir.