2021-05-05 11:26:07

Amortisör Tamiri Yapılır Mı?

Amortisör Tamiri Yapılır Mı?

Amortisör tamiri yapılır mı? bu soruyu cevaplamak için önce amortisör tamirinin neden yapıldığına değinelim. Eskiyen, bozulan, patlayan, kullanım ömrünü dolduran veya sadece bakım süresi gelmiş olan amortisörler için gereklidir. Çünkü amortisör trafikte güvenlikten ve konfordan sorumludur. Amortisörün bozulması, işlevini yapamaz hale gelmesi birtakım belirtiler veya bakım/kontrol sayesinde fark edilebilir. Amortisör tamiri es geçildiği takdirde zaman içerisinde aracın kullanımında zorluklar ve ciddi konfor kayıpları fark edilecektir. Amortisör, yapılış amacı gereği aracın yol üzerinde giderken titreme ve sarsılma dolaylı aldığı hasarı azaltmakla görevlidir. Bu hasar ilk olarak basit konforsuzluklardan ibaret olsa da zaman içerisinde yol tutuşu kaybı ile ciddi kazalara neden olabilir. Bu yüzden de amortisöre sahip olmayan bir araç güvenli ve konforlu değildir.

Amortisör Patlarsa Ne Olur?

Patlamış bir amortisör birtakım kontroller sayesinde fark edilebilir. Fakat patlamış bir amortisörle yola çıkmak aracın virajlarda savrulma ihtimalinin artması, yol tutuşunu kaybetmesi, ıslak zeminde daha kontrolsüz olması ve lastiğin yola temasının azalması anlamına geldiğinden dolayı, yanlış anlama riskini almadan servise gidilmesi daha güvenli ve doğru olacaktır. Anlaşıldığı üzere amortisörün varlığı basitçe aracın yolda kalabilmesi için çok önemlidir. Herhangi sürüş bozuklukları ve konfor kayıpları sonucunda, basit kontrollerle veya servise götürülerek amortisör tamiri ve bakımının gerekliliğini öğrenmek güvenlik açısından üzerinde durulması gereken bir konudur. Aksi takdirde basit amortisör arızalarının, zaman içerisinde sürücünün aracı sürerken daha fazla yorulması gibi rahatsızlıklardan kaza sonuçlu can ve mal kaybına kadar ulaşması mümkündür.

Amortisör Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Amortisör tamiri en ciddi deyimle uzun vadede can ve mal kaybı yaşamamak için gereklidir. Amortisörün bozulması ilk başta sonrasına nazaran daha küçük meblağlarla halledilebilir bir durum olsa da uzun vadede maddi manevi birçok probleme sebep olabilir. Bu yüzden bir hastalıkta erken tanı koymanın önemli olması gibi bu arızayı zarar görmeden fark etmek de, tamiri veya ona göre kullanımı için gereklidir. Başlıca amortisör arızalarının tespiti veya bir problem olduğunu fark edebilmek için servise gidilmeden yapılabilecek birtakım şeyler bulunmaktadır. Sürüş tecrübesi fazla olmayanların kesin ve güvenilir sonuçlar alabilmeleri belli olmasa da aracın duruşundan sürüş esnasında nasıl döndüğüne kadar bazı detaylar amortisör arızasını ele verebilir.