2021-05-05 11:28:28

Amortisör Tamiri

Amortisör Tamiri

Amortisör tamiri gereksinimi, amortisörün artık işlevini yeteri kadar hassas bir düzeyde yerine getirememesi ile kendini belli edebilir. Bu belirti bazen kaza sonucu ile de kendini gösterebilir basit bir konfor kaybı ile de. Amortisörler içlerinde pistonlar, miller, yağlar ve gazlar bulunan karmaşık parçalardır. Tıpkı karmaşık bir devredeki çok kritik bir kabloda olduğu gibi amortisörler de bulundukları araç için olmazsa olmaz konumundadır. Amortisör tamiri de bu yüzden kimi durumlarda hayati önem taşımaktadır. Amortisörlerin bakıma veya tamire ihtiyacı olup olmadığını anlamanın birçok yolu vardır. Konfor ve yol tutuşunun kaybı, makine aksamından anlamayan birisinin araçta bir problem olduğunu fark etmesini sağlayan başlıca arızalardandır fakat hiçbir yol işin uzmanına göstermekten daha kesin ve etkili değildir.

Amortisör Arızası Nasıl Giderilir?

Amortisör arızası birçok sebepten kaynaklanabilir. Amortisör tamiri ise bazı durumlarda sadece elde olan amortisörün tamir edilmesinden ibaret iken bazen amortisörün kullanım ömrünü doldurması veya kullanılamayacak hale gelmesiyle birlikte tamamen değiştirilmesiyle sonuçlanabilir.  Aracın kullanıldığı yollardan gidilen kilometreye kadar etkilenen amortisör; çeşitlerine, hangi bileşenler ile çalıştığına, nasıl ve hangi araç üzerinde çalıştığına ve hangi modifikasyonlara sahip olduğuna bağlı olarak arızasını hafif veya ağır belirtilerle gösterebilir. Eğer makine aksamı hakkında yeterli bilgiye sahip değilsek aracı kontrol amaçlı uzman kişilerin eline bırakmak tüm şasi, süspansiyon ve motor ile alakalı olan bir parçayı kurcalamaktan çok daha güvenli ve mantıklıdır. Yine de birtakım kılavuzlar sayesinde sadece aracın dış görünüş itibari ile bile bir problem olduğunu anlamak mümkün olabilir.

Amortisör Değişimi

Ankara Amortisör tamiri ve değişiminin herhangi usta kişilerce yapılması hassaslığı ve doğruluğu açısından önemli olsa da bunu elle yapmak da mümkündür. Ucuz amortisörlerin tamiri yenilerinin alınmasından daha mantıksızdır fakat marka ve kalite anlamında değerli denebilecek başka tür amortisörlerin tamir edilebilmesi tasarruf ve bütçe açısından önemlidir. Bazı amortisörler tek kullanımlık; bazılarıysa şasi, süspansiyon ve doğrudan motorla bağlı elektrik aksamına sahip karmaşık araçlardır. Yeni bir amortisöre sahip olduğunuzu anlamanın aşamalarını geçtikten ve yenisini satın aldıktan sonra geriye kalan işlemler eski amortisörün yerini tespit edip titizlikle yenisini takmaktır. Bu da aracınızı uygun bir tezgahta kaldırmak, bağlantı cıvata ve somunlarından ayırmak, eski amortisörü süspansiyondan çıkartıp yenisini aynı aşama ve titizliklerle takmakla gerçekleştirilir.